Priznanja Andragoškega centra Slovenije (ACS) za izjemne dosežke v vseživljenjskem učenju so pomembna spodbuda za bogatenje lastnega znanja ter promocijo učenja in znanja odraslih. Z bogato tradicijo, ki sega v leto 1997, se priznanja podeljujejo v okviru Tednov vseživljenjskega učenja (TVU) in spodbujajo zavedanje o pomenu učenja na vseh ravneh. Od leta 2012 so usmerjena tudi v promocijo zglednih učečih se posameznikov in skupnosti. Do leta 2028 potekajo znotraj projekta Ozaveščanje za VŽU, ki združuje regijske komisije pri izboru kandidatov, njihove zgodbe pa postajajo navdih mnogim.
Regijske komisije so ključnega pomena za izbor dobitnikov priznanj ACS. Vsaka statistična regija v Sloveniji ima svojo komisijo, sestavljeno iz 7 članov, ki združujejo strokovnjake z različnih področij. Njihova medresorskost je izjemno pomembna, saj prispevajo k celostnemu pogledu na vseživljenjsko učenje – od izobraževanja, socialnega varstva in zaposlovanja do kulture, podjetništva in medijske promocije. Člani komisij niso le ocenjevalci kandidatov, temveč tudi ambasadorji vseživljenjskega učenja, ki s svojim znanjem in izkušnjami skrbijo za pravičen in strokoven izbor. Njihovo delo je osredotočeno na krepitev kulture učenja, ozaveščanje javnosti o pomenu vključevanja v proces učenja ter spodbujanje dostopa do znanja za vse generacije. Ta interdisciplinarni pristop odseva vrednote priznanj ACS – povezovanje, skupnost in vseživljenjsko učenje.
Kandidati za letošnja priznanja – Društvo Dvori in Center Elvira Vatovec Strunjan
Društvo Dvori, ki so ga ustanovili prebivalci majhne vasice na koncu Movraške vale, nosi pomembno poslanstvo ohranjanja istrske kulturne dediščine, še posebej Šavrinskega območja. Svoje delovanje so usmerili v obnavljanje in oživljanje starih običajev, kulturnih praks, znanj in modrosti, ki so jih nekoč živeli predniki. Obnovili so številne tradicionalne gradbene elemente, kot so šterne, suhozidi in dimniki, oživili istrsko zeliščarstvo, zbirali in predstavljali staro kuharsko tradicijo ter se posvetili predstavitvam vaške kulturne dediščine skozi dogodke, razstave in publikacije.
Ponos društva so njihovi študijski krožki – organizirali so jih kar 28, z naslovi, ki privabljajo tako mlade kot starejše prebivalce. Krožki niso zgolj orodje za učenje, temveč tudi za gradnjo boljših odnosov v skupnosti. Druženje, ki ga krožki omogočajo, je pripeljalo do projektov, kot so obnova stare šterne in poti okoli vasi ter oživljanje starih imen za domačije. Na letnem dogodku “Dorlanjska zgodba” z gostoljubnostjo predstavijo svoje projekte širši publiki, gostom pa ponudijo domače jedi, kruh in vino iz domačih vinogradov. Društvo redno objavlja vsebine v krajevnem časopisu, sodeluje na lokalnih dogodkih in je izdalo dve knjižici – eno na temo zeliščarstva in drugo o starih vraževerjih.
Kljub majhni številčnosti – Dvori imajo zgolj 35 prebivalcev – je društvo z vztrajnostjo, sodelovanjem in prostovoljnim delom dokazalo, kako pomembno je ohranjanje dediščine za gradnjo skupnostnega duha in prenosa znanja med generacijami.

Center za usposabljanje Elvira Vatovec Strunjan je že več kot 20 let ambasador medgeneracijskega sodelovanja in vseživljenjskega učenja v Sloveniji. Vsako leto v okviru Tedna vseživljenjskega učenja organizira številne delavnice, ki povezujejo generacije in krepijo pomen druženja, sobivanja in prenosa znanja. V letu 2024 so se osredotočili na promocijo medgeneracijskega povezovanja s projekti, kot so obisk doma starejših občanov, medgeneracijski pohodi ter skupno kuhanje, šivanje, branje in vrtnarjenje.
Njihove delavnice ne le spodbujajo udeležence k učenju, temveč tudi premagujejo osebne ovire, razvijajo empatijo in veščine sodelovanja. Otroci s posebnimi potrebami so na delavnicah krepili svojo samozavest, razvijali ustvarjalnost in se učili inovativnih pristopov, kot je priprava novih jedi iz ostankov hrane ali ustvarjanje punčk iz odpadnih materialov. Starejši so z mladimi delili življenjske zgodbe, kuharske recepte in praktične nasvete za vrtnarjenje, pri čemer so hkrati pridobivali nova znanja in občutek pripadnosti.
Center se sooča z izzivi, kot so prostorska in finančna omejenost, a z iznajdljivostjo ter podporo skupnosti uspešno premagujejo te ovire in ustvarjajo programe, ki spodbujajo kulturo sobivanja. Njihovo delo ima pomemben vpliv na lokalno skupnost, saj z aktivnostmi vključujejo skupine, ki so pogosto socialno izključene, ter gradijo povezanost med generacijami.
